HOME

RÖPORTAJ

BİYOGRAFİ

DEĞERLİ SÖZLER

ÖYKÜLER

TARİH

 
Nurbanu Sultan-II.Selim'in Eşi
07/03/2010

 

 

 

 

Nurbanu Sultan (asıl adı: Cecilia Venier-Baffo, 1525 - 6 Aralık 1583[1]), Venedik Cumhuriyeti'nin Doge'si Sebastiano Venier'in yeğeni ve Osmanlı padişahı II. Selim'in eşi ve III. Murat'ın annesi, ilk defa Valide Sultan unvanını alan kişi.

 

1520'lerde henüz 10 yaşlarında bile değilken Osmanlı korsanları tarafından kaçırılmış ve İstanbul'da dönemin en ünlü ticaret merkezi olan Peradaki köle tacirlerinden birine satılmıştı. Tam adı ve kaçırıldığı ülke kesin olarak bilinmemekle birlikte Osmanlı kaynaklarında Yahudi bir ailenin çocuğu olduğundan bahsedilirken bazı tarihçiler onun Venedikli olduğunu iddia ederler.

Onlu yaşların başındaki bu küçük kız bir saray görevlisi tarafından hizmetli yetiştirmek maksadıyla satın alınır. Henüz çok küçük yaşta kendisini sarayda bulan kız saraydaki diğer hizmetçiler gibi eğitimden geçirilir. Bu eğitimlerden biri sırasında dönemin padişahı Kanuni Sultan Süleyman'ın eşi Haseki Hürrem Sultan'ın dikkatini çeker. Bu zayıf çelimsiz kız zekasıyla Hürrem'i çok etkiler ve Hürrem Sultan tarafından Manisa sancağına eğitime yollanır. Birkaç yıl sonra Hürrem Manisa sancağını ziyareti sırasında sarayın bahçesinde gezerken uzun boylu hafif balık etli ve mükemmel gözlere sahip bir kız görür kızın güzelliği hürremi o kadar etkiler ki Haseki Sultan uzun süre kendine gelemez hemen yanına çağırdığı kızın uzun yıllar önce İstanbul'dan yolladığı o kız olduğunu öğrenince çok sevinir. O andan itibaren Hürrem Sultan'ın aklında tek bir düşümce vardır bu kız mutlaka oğullarından biriyle evlenmelidir. Hürrem kızın geleceğinden o kadar emindir ki onun adını "Nurbanu" koyar yani tanrının ışığını saçan kraliçe.

 

Hürrem'in dediği olur Nurbanu Hürremin oğlu Şehzade Selim ile evlenir. Fakat Selim Nurbanu'yu ilk defa evlendikleri gün görmesine karşın ona büyük bir aşkla bağlanır. Selim'in Nurbanu için yazdığı şiirler divan edebiyatının en güzel eserleri arasında gösterilir. Selim'in nurbanu için dediği gibi 'önümden geçip giderken ayağının bastığı yerler bir gül bahçesine dönüşüyor ve sana seslendiğimde bana baktığın zaman sanki zaman duruyor'. Bunu takip eden yıllarda olmayacak olur ve Selim'in tüm kardeşlerinin ölmesiyle Selim önce Kanuni'nin varisi sonra da Osmanlı imparatoru olur, Nurbanu da bir kraliçe. Sarı Selim'in hayatına ilerleyen yıllarda pek çok kadın girse de hiçbiri Nurbanu'nun Selim üzerindeki etkisini kıramaz. Selim ve Nurbanu'nun oğlu Murat, Selim'in ölümüyle Osmanlı padişahı olur ve Nurbanu hayatına valide sultan olarak devam ederken Hürrem'den sonra uzun yıllar Osmanlı imparatorluğunu kapı arkasından yönetir. Yaşlılığında oğlunun karısı Safiye Sultan ile haremde girdiği hakimiyet mücadelesiyle adından söz ettirir. Safiye Sultan'ın dediği gibi 'Nurbanu'yu ilk defa kırklı yaşlarının ortasında görmüştüm ama ilerlemiş yaşına rağmen benim o ana ve bugüne kadar gördüğüm en güzel kadındı'.

 

Nurbanu Sultan 6 Aralık 1583 tarihinde oğlunun saltanatı sırasında öldü. Cenazesi İstanbul Ayasofya Camii'nde II. Selim Türbesine gömüldü.

 

Bu haber toplam 212 defa okunmuştur
Bookmark and Share

 Bu haber için toplam 4 yorum yapılmıştır...

Abra. 04-06-2010, 21:02:49
Hata var. Hürrem Sultan yaptığı varsayılan entrikalardan hiç nasibini alamaz, oğullarından herhangi birini tahtta göremeden vefat eder.
Saygılar.
 
sheyda 14-03-2011, 12:29:14
tamam burdada zaten II.selimi tahtda gordu diye bisey yazmiyor!sadece nurbanu cok begendigini ve kendine gelin olarak sectigini anlatiyor.
 
İlayda 17-07-2013, 21:30:38
Nurbanu sultan osmanlının en güzel kadını olarak bilinir iyidir hoştur ama bu güzelliği başına bela olmuştur kocası ikinci selimi lalası mustafa paşayla aldatmıştır her nekadar ecdadımızda olsa bu yaptığı dinimize göre caiz değildir NOT:UMARIM KEMİKLERİ SIZLAMAZ
 

03/09/2013 Şehzade Bayezid

06/04/2013 Trablusgarp Savaşı

26/03/2013 Büyük Hun İmparatorluğu

08/02/2013 Eyüp Sultan Türbesi Nasıl Bulundu?

26/01/2013 Mihrimah Sultan "Hala Sultan"

18/01/2013 Edirne Sarayı

16/11/2012 Sultan II.Selim - Sarı Selim

04/10/2011 Sultan Süleyman ve Şarlken

28/08/2011 Irene-Bizans Kraliçesi

12/07/2011 Daye Hatun

26/04/2010 Anadolu Selçuklu Devleti

09/04/2010 Büyük Selçuklu Devleti

30/03/2010 Osmanlı Ekonomisi ve Toprak Yönetimi

14/03/2010 Karikatür Tarihi

10/03/2010 Mahpeyker Kösem Sultan-I.Ahmet'in Eşi

07/03/2010 Nurbanu Sultan-II.Selim'in Eşi

22/02/2010 Osmanlı'da Mücevher Tarihi
Kraliçe Elizabeth I Başarı Sırları
Kızılderili Müziği
Romantik Bir Albüm
Bahar Çiçekleri ve İstanbul
Özbekler Tekkesi
İZZET ÇETİN
ÖĞRETMEN-ŞAİR
GÜNLERİN AKIŞI
YEŞİM KALE
YAZAR-DİŞ HEKİMİ
SEVGİYE ULAŞMAK
ZEYNEP KURTULUŞ
Alıntılar
ÇOCUKLARDA DUYGU GELİŞİMİ
KORHAN ATAOĞLU
Kahve Sohbetleri
ZENGİN OLMANIN KURALLARI
MAHİNUR ALİHANOĞLU
Gönül Yazıları
GÖNLE DÜŞEN ATEŞ
YESSIMI
Yessimi Şiirler
BİR TEK SEN
Sadrazam Sokullu Mehmet Paşa
Kıbrıs'ın fethinde önemli görevleri vardır.
Değerli Sözler 9
"Kendi gelecekleri ile ilgili planları olmayanlar başkalarının planlarına dahil olurlar." Anthony Robbins
Sadrazam Lütfi Paşa
Sadrazam Lütfi Paşa hakkında...
Bir Anneler Günü Hikâyesi
Bir anneler günü hikayesi...
AGATHA CHRISTIE
Agatha Christie romanlarıyla iz bırakmış bir yazardır.
Tom Ford: Moda Dehası
Tom Ford başarısıyla hep gündemde...
Müziksiz Toplum Mutsuzdur!
Müzik dinlemeyen insan, müzik dinlenmeyen ev, müziksiz bir toplum huzursuzdur.
Trablusgarp Savaşı
İtalya'nın işgali neticesinde meydana gelen savaş...
Oğuz Destanı
Mete Kağan ve Oğuz Destanı
Büyük Hun İmparatorluğu
Tarihte bilinen ilk Türk imparatorluğu Büyük Hun İmparatorluğu'dur.
   
Google
 

Tasarım : Network

Ana Sayfa   |   İletişim

©2010 steps365.com. Bütün Hakları Saklıdır...
Evden Eve Nakliyat