HOME

RÖPORTAJ

BİYOGRAFİ

ÖZDEYİŞLER

FAYDALI BİLGİLER

ÖYKÜLER

TARİH

SEYAHAT

 
Yönetimde Hoşgörü ve Acımasızlık
08/02/2013
İngiltere Kraliçesi I.Elizabeth'in büyük başarısının arkasındaki sırlar nelerdi?

YÖNETİMDE HOŞGÖRÜ VE ACIMASIZLIK

Kıta üzerinde korkunç din savaşlarının sürdüğü bir dönemde, Elizabeth I çağının çok ötesinde bir hoşgörüye sahipti. İnsanların kendi ruhlarının mahremiyeti içinde, neye isterlerse ona inanmalarına izin vermeye razıydı ve kendisi bir Protestan olmasına rağmen tebasının Katolikliğini görmezden geldi. Bunun yanı sıra Katoliklerle Protestanları ortak milliyetlerinin asgari müşterekinde birleştirme amacı ağır basıyordu.

Aynı zamanda , gerektiğinde krallığını korumak adına cüretli ve acımasız da olabiliyordu. Elizabeth I, tüm becerilerini geniş ve kalıcı bir kişisel ilişki ağı oluşturmak için kullanırdı. Onun dikkate değer başarısının sırrı belki de buydu. Tamamlayıcı stratejilerle dolu cephanesini, geniş bir ilişki yelpazesini idare etmek için kullanırdı. Güveni temkinle, samimiyeti otoriteyle, açıklığı protokolle dengelerdi.

Bu yaklaşımın, yöneticiliği ve yöneticiliğini şekillendiren kararları üzerinde çok büyük etkisi oldu. Elizabeth I, meclis üyelerinden ve saray mensuplarından gelen tavsiye ve önerilere kulak verir, ama artıları ve eksileri kendi aklında ölçüp biçmeden harekete geçmezdi. Yetenek keşfetmede parlak becerisi vardı ve ülkesini dikkatle seçilmiş bir kadro yardımıyla yönetti. Onları yeteneklerinden, dürüstlüklerinden ve sarsılmaz sadakatlerinden dolayı seçmişti. Onlar en çekilmez halleriyle bile, Elizabeth I'in üstüne titrediği İngiltere'yi temsil ediyorlardı ve saf kan atlar gibi idaresi zor insanlar olasalar da, Elizabeth mükemmel bir biniciydi.

Üstün bir aklı ve boyun eğmez bir ruhu, olağanüstü bir karizma ve sezgiyle birleştirmişti. Saray gözlemcilerinden birine göre, "yumuşak başlılığı hükümdarlıkla birleştirerek halkının kalbini kazanmaya muktedir biri varsa, o kişi kraliçeden başkası değildi. Tüm meziyetlerini etkinlikle kullanır, her davranışı bir amaca hizmet ederdi. Gözü birinin üstündeyken, kulağı bir diğerini dinler, sağduyusu bir üçüncüyü değerlendirir, sözleri bir dördüncüsüne hitap ederdi. Ruhu adeta her yerdeydi ama kendi içindeki bütüaşka hiç bir yerde olamazmış gibi görünürdü."

Elizabeth I, monarşi tarihinde ender rastlanan kişisel bir hüner göstererek, hükümdarlığını yumuşak başlılıkla birleştirdi. Sarayındaki önemli kişilere yazdığı mektupları "müşfik hükümdarınız" diye imzalardı. Kaza geçiren, hastalanan ya da  bir yakınını kaybeden asilzadelerini malikanelerinde ziyaret ederdi. Önemli mevkilerdeki saray mensuplarına, kendilerini özel hissetmelerini sağlayan isimler takardı. Aynı kişisel hüneri tebasına da gösterirdi. Çağının prenslerinin huyunu suyunu bilirdi ve kendi ülkesine dair bilgisi öylesine kusursuzdu ki, danışmanlarından hiçbiri ona önceden bilmediği bir şey söyleyemezdi.

Halkının istek ve gereksinmelerine büyük önem veren Elizabeth, kraliyet gücünün ölümsüzlüğünün vurgulanması için, yarattığı gençlik imajının korunması gerektiğine inanıyordu.Sembol ve imajların gücünü bilir, tebasını etkilemek ve kendilerine moral vermek için onları ustalıkla kullanırdı. Efsanevi Zümrüd-ü Anka onun en sevdiği kişisel amblemlerden biriydi.

Kaynak: Dehanızı Keşfedin (Michael J.Kelb)

Bu haber toplam 1405 defa okunmuştur
Bookmark and Share

01/11/2018 Dirk Maasen Müzikleri

12/10/2018 Charles Aznavour

17/05/2016 Efsanevi Editör: Diana Vreeland

14/01/2016 Ressam Gustav Klimt

05/12/2015 Alexander McQueen

30/11/2015 Karl Lagerfield

19/07/2013 Ressam Salvador Dali

08/05/2013 AGATHA CHRISTIE

26/02/2013 Steve Jobs ve Apple

08/02/2013 Yönetimde Hoşgörü ve Acımasızlık

29/03/2012 Başarı Biyografi: Robert Kiyosaki

15/03/2012 Donald Trump ve Eserleri
Anlamlı Sözler
Beyinle İlgili Detaylar
Maskeler ve Gülümseyen Yüzler
Fırsatların Gücü
Haftanın Sevilen Piyano Parçaları
ZEYNEP KURTULUŞ
Alıntılar
AİLENİN ÖNEMİ
KORHAN ATAOĞLU
Kahve Sohbetleri
ZENGİN OLMANIN KURALLARI
MAHİNUR ALİHANOĞLU
Gönül Yazıları
GÖNLE DÜŞEN ATEŞ
YESSIMI
Yessimi Şiirler
GÜLÜMSE
FASHION DESIGNER
MODA NEDİR?
Hafta Sonu Sözleri
"Seviyor gibi görünme!Ya sev ya da hiç sevme!" Yeşim Kale
Haftanın Motivasyonu
Hafta başı olan Pazartesi günü için motivasyon sözleri...
Samuray'ın Korkusu
Ellerim titriyor, ben bir savaşçıyım, defalarca ölümle yüz yüze geldim ve böyle korkmadım.
Charles Aznavour
Fransızca şarkılar onun sesiyle daha da büyüleyiciydi...
SIRADAN BİR İĞNE YETER
HİÇ KİMSE BİR ADA DEĞİLDİR, HEPİMİZ ENGİN BİR KARANIN PARÇALARIYIZ.
Anlamlı Sözler
Kelimelerin ruhu olmasa, yazmanın ne anlamı olurdu? Yeşim Kale
Çin Müziği
Hafta sonuna özel...
Milano'da Hafta Sonu
Milano...Tarih ve alışveriş şehri...
Afrika Atasözleri
Yüzümüzün ve gözlerimizin rengi ne olursa olsun, gözyaşlarımızın rengi aynıdır.
Dunyanın En İlginç Binaları
Dünyanın mimari mucizeleri...
   
Google
 

Tasarım : Network

Ana Sayfa   |   İletişim

©2010 steps365.com. Bütün Hakları Saklıdır...
Evden Eve Nakliyat