Şems-i Tebrizi Sözleri
Bu gönül işidir, kafa işi değil...
25/11/2015


"Akıl, kişilerin bağıdır, aşk bu bağları çözer. Akıl der ki, taşkınlık etme! Aşk da teklifsiz davran, der.! ""Dosta böyle yaparsan, düşmana ne yaparsın?""Şaşarım seven insan nasıl uyur? Aşıka her türlü uyku haramdır.""Bırakmıyorum ki, gönülde düşünce olasın,İstemiyorum ki, gözlerde değersiz kalasın;Seni canımda saklıyorum; gözümde gönlümde değilTâ ki son nefesime kadar bana yâr olasın!"

"Esrar hazinesinin düğümünü çözmek için,Muhammed'in (s.a.v) elinden ve gönlünden başka bir anahtar yoktur.""Hoşgörürlük, gözü ayıpları görmekten körleştirirÖfkeli bakışlar her kötülüğü açıkça görür.""Başkalarına baktığın gözle Leylâ'yı nasıl görebilirsin?Onu gözyaşlarınla tertemiz yıkamadıkça..."

"Dürüstlük bir şehirdir, ben de o şehrin sultanıyım,Onda kendim yaşayayım, kendim öleyim, kendim korunayım.""Her işin belirli vakti gelip çatmadıkça, Dostların sana yâr olmasından bir fayda göremezsin.""Aslanın dişlerini açık gördüğün zaman Sakın gülüyor sanma sana, o korkunç aslandır."Kaynak: MAKÂLÂT Şems-i Tebrizi Çeviren: Mehmed Nuri Gençosman