Barok Dönemi Moda İkonları
Barok ve Rokoko Dönemlerinin Moda İkonları
01/07/2016


Kaynak: Kariyer RunwayBarok ve Rokoko Dönemi Moda İkonlarıİnsanlığın var oluşundan günümüze kadar, dönem dönem modaya yön veren moda ikonlarınınsayesinde bir çok tabu yıkılmış ve o dönemin toplumları moda ikonlarını örnek almışlardır. Bizler de bu yazımızda tarihte önemli role sahip  Barok ve Rokoko dönemlerinin en önemli moda ikonlarını inceledik.Barok Dönemi: Henrietta Maria (1609-1669)Fransa Kralı IV. Henry ve Maried de Medici’nin kızı olan Henrietta, Fransa kültürünün birikimini ve renkli kişiliği ile  dans, müzik ve tiyatroya olan düşkünlüğü tarzını belirleyen unsulardandı.Henrietta Maria, İngiltere Kıralı I. Charles ile  evlenerek Fransa modasını İngiltere soyluları arasında yayılmasında öncülük etmiş isimler arasında yer aldı.
         1600’lü yıllarda Avrupa’da ki sert moda tarzının yumuşamasına öncülük eden ve yeni bir akımın oluşmasına, yaygınlaşmasına neden olan sert korsajlar ve sert brokarlar yerine(sırmalı ipek kumaş) daha parlak ve yumuşak ipekten yapılan kıyafetler kullanılmasını isterdi kıyafetlerinde. Koyu renkli kıyafetlerinin yerine ise Kraliçenin en çok sevdiği turuncu, mavi, gri, şeftali, sarı ve zeytin yeşili kullanılırdı. Dış eteklerinin altına süslü jüponlar giyerek böylece yeni bir moda akımının başlamasını sağladı.Elizabeth çağının fırfırlı yakaları ve kalıp şeklindeki formlarından vazgeçerek daha rahat olması konusunda da etkili oldu. Daha çok kar kesim yaka, yüksek bel (bel çizgisinin göğüs altına çıkması) ile yuvarlak ve yumuşak omuz detayları yerini aldı.1640’larda İngiltere’de yaşanan iç savaş hem İngiltere hem de Fransa da yaşayan kadınların giyiminde sadeleşmeye gidilmesine neden oldu.
Rokoko Dönemi: Marie- Antoinette (1755-1793)Avusturya arşidüşesi olan Marie Antoinette XVI. Louis ile evlenerek Fransa da kendi tarzını yavaş yavaş benimsetti, her ne kadar eleştirilse de tarzından ödün vermedi.O dönem de yayıngın olarak kullanılan korsajları kullanmayı bırakttı hatta ata binmeyi öğrendikten sonra kabarık etek kullanmayı bıraktı ve o dönemin erkekleri gibi kısa pantolonlar ve ceket giymeye başladı.
        1774 yılında kocası Fransa Kralı olduktan sonraki o dönemde yeni saç stili ile dikkat çekti. Saçlarını daha kabarık şekillendirir, alnının üst kısmında krepelendirir ve yoğun bir biçimde pudra kullanırdı hatta en üstüne de beyaz deve kuşu tüyleri takardı.. Bu saç stili kısa sürede Fransızlar tarafından taklit edildi.O dönemde stil danışmanı olarak Rose Bertin( Dönemin ünlü kumaş satıcısı) yönlendiriyordu.
           Kısa pantolon ve ceket giymekten vazgeçen Marie 1780 yılında giyindiği göğüsleri kaldıran korsajlar ve ayak bileği hizasında eteklerden oluşan robe a la polonaise adlı kıyafetler kısa sürede popüler oldu.
         Elbiseler tarlatanlarla desteklenmek yerine yeniden vücudun arka tarafında toplanmaya başladı. Kollar hala dirsek hizasındaydı fakat vücuda oturuyor ve fırfırlarla çevreleniyordu. Bu yeni ‘’Polenez’’tarzı hem İngilizler hem de Fransız sarayları tarafından benimsendi.1780 yılların sonunda ise tarzını tamamen değiştiren Marie daha basit ve hafif kıyafetler kullanmaya ve İngiliz tarzı giyinmeye başladı. Beli kemerli ve tarlatansız elbiseler, farklı açılarda kıvrılabilen geniş hasır şapkalarla kombinliyordu. Bu tarz öncelikle Fransa halkı tarafından küçümsense de kısa sürede taklit edildi.